Viete že na Ukrajine žijú ľudia ?

Autor: Peter Hraško | 15.9.2014 o 14:18 | Karma článku: 6,25 | Prečítané:  1083x

Je veľmi smutné, ak globálne politické záujmy prevážia nad ľudskosťou. Mocenské záujmy v žiadnom prípade nemôžu byť nadradené nad humanizmus a ľudskosť.

Téma Ukrajina rezonuje vo svete už dlhé mesiace na celom svete. Denno denne nás médiá zaplavujú informáciami z bojov, vyjadreniami politikov, analytikov dopĺňané zábermi na bojiská a konferencie vznikajúce ako na bežiacom páse. Hovorí sa doslova o všetkom a rozoberá doslova všetko. Politika, ozbrojený boj, myšlienkové pochody zainteresovaných. Ukrajina sa čoraz viac stáva i témou osobných rozhovorov. Lenže ...

Lenže čím ďalej tým viac sa zo správ o Ukrajine, nielen čo sa týka bojísk na Východnej Ukrajine, ale štátu ako celku vytráca najdôležitejšia veličina konfliktu - občania Ukrajiny. Ako keby nikoho nezaujímali a nik ani nemal záujem čo na to hovoria oni.

Len občas v médiách prebleskne informácia o exode obyvateľstva Ukrajiny. Len občas sa v šotoch objavia zábery z totálne zničenej infraštruktúry a ľudí blúdiacich pomedzi trosky, skrývajúcich sa v pivniciach. Aj keď denno denne médiá prinášajú stovky vyhlásení politikov, v žiadnom z nich sa slovné spojenie "občania Ukrajiny neobjaví". Nezainteresovanému sa môže zdať, že Ukrajina je štátom bez občanov, kde vládne iba vojna. Zarážajúce a zároveň aj alarmujúce zistenie.

Ak kdekoľvek vo svete dôjde k eskalácii akéhokoľvek konfliktu ( v súčasnej dobe ich je na svete niekoľko), v tom momente nastupujú bok po boku vlády spoločne s humanitárnymi organizáciami. Organizujú utečenecké tábory, vysielajú do oblastí humanitárnu pomoc či organizujú finančné, alebo materiálne zbierky. Podľa zistení OSN, ktoré sa mihlo v médiách, samotnú oblasť bojov opustilo, t.j. ušlo z nich vyše milión obyvateľov. Ďalší z dôvodov zničenej infraštruktúry a svojich obydlí sa skrývajú v ruinách či pivniciach. Nefunguje absolútne nič a hrozia nielen epidémie, ale najmä z dôvodov neopísateľných ľudských tragédií exodus.

Deje sa však niečo ?! Organizuje niekto niečo ?!

Istotne áno, pretože vždy sa nájdu ľudia, ktorých nemôžu podobné udalosti nechať chladnými. Lenže okrem humanitárneho konvoja z Ruska, akokoľvek záhadného podľa niektorých analytikov, nikto oficiálne nepohol ani prstom. Stačí sa pozrieť na iné konflikty vo svete ako sa vyvýja situácia tam. Ako v týchto oblastiach vyrastajú utečenecké tábory Červeného kríža či humanitárnych organizácií, ako tam prúdi humanitárna i finančná pomoc z celého sveta podporovaná mediálnou propagandou. Na východe Ukrajiny nič podobné nehrozí, aj keď aj tam žijú ľudia ako napríklad v Iraku, Sýrií či v iných konfliktných oblastiach. Všadiaľ v týchto oblastiach ľudia rovnako trpia a rovnako prosia o pomoc.

Je veľmi smutné, ak globálne politické záujmy prevážia nad ľudskosťou. Ak "veľkí" tohto sveta vytvárajú kategórie rovných a rovnejších. Ak charita a pomoc je podmieňovaná nadnárodnými záujmami. Ak medzinárodné konferencie v prvom rade v prípade akýchkoľvek konfliktov rokujú predovšetkým o politických či vojenských otázkach a nevnímajú bolesť a utrpenie ľudí. Mocenské záujmy sa v žiadnom prípade nemôžu byť nadradené nad humanizmus a ľudskosť. A ak sa to deje, je to nielen nehumánne, ale zároveň aj krátkozraké, pretože takéto konanie smeruje k vyostrovaniu situácie a podobné kroky z minulosti nám ukazujú, že to viedlo k ďalšej eskalácii konfliktu.

Avšak Ukrajina nie je iba východná Ukrajina, ale aj severná, južná a západná. No táto téma zdá sa je pre médiá tabu. Ako je tabu aj to, že v období, keď sa Ukrajina rozhodovala medzi Ruskom a EU bola len krôčik k vyhláseniu štátneho bankrotu. A to nebol dôsledok poslednej vlády s posledným prezidentom, ale politiky Ukrajiny od jej vzniku.

Ak ukrajinským vojakom chýbajú potraviny, voda či výstroj ako môže byť na tom samotné obyvateľstvo ?! O to zdá sa ani ukrajinskí politici ani svet sa nezaujíma. Na druhej strane USA, Svetová banka, NATO či EU hovoria o investíciách do armády či jej znovuvyzbrojovaniu. Už sú známe a podpísané aj mnohé konkrétne projekty.

Je síce pravda, že nejaké finančné prostriedky Ukrajina dostane aj na rozvoj, ale jedná sa skôr bohužiaľ o zastieracie manévre, ktoré pôsobia až trápne. Uvedené finančné prostriedky, ktoré rezonujú v médiách nepostačujú Ukrajine ani na zaplatenie úrokov z pôžičiek. Každým dňom sa ekonomická situácia Ukrajiny vplyvom ozbrojeného konfliktu výrazne zhoršuje a je len otázka času, kedy sa Ukrajina ako štát dostane na samotné dno. To však zdá sa nikoho ani na Ukrajine ani vo svete nezaujíma. Dôležitejší je vojenský konflikt.

Aj keby si hneď zajtra všetci na Ukrajine padli do náručia a začali s budovaním štátu podľa vzletných, no nereálnych vyhlásení pánov Porošenka, Jaceňuka či Turčinova životná úroveň obyvateľstva bude prudko klesať. Obnovenie konfliktom zdevastovanej východnej Ukrajiny je behom na dlhú trať, pričom nikto nevie, odkiaľ vziať tak prepotrebné miliardy. Samotná ekonomika je v úplnom rozvrate a naivné vyhlásenia ukrajinských politikov, ktorí si myslia, že vstupom Ukrajiny do EU k nim začnú prúdiť obrovské toky finančnej pomoci sú z oblasti science fiction. USA či EU majú samotné vážne existenčné ekonomické problémy.

Kto na to v konečnom dôsledku doplatí budú ľudia. Ľudia, ktorí ešte v súčasnosti žijú na Ukrajine. Podotýkam v súčasnosti, pretože katastrofálna ekonomická i sociálna situácia spôsobila, že mnohé oblasti Ukrajiny sa z dôvodu bezvýchodiskovosti vyľudňujú, pričom ľudia odchádzajú za šťastím do Európy. Je to dlhodobý jav, ktorý sa nikto na Ukrajine nikdy nesnažil ani začať riešiť.

Budúcnosť Ukrajiny je neistá a vyvoláva strach najmä u jej občanov, ktorí sú už unavení. Vojnou rozvrátená krajina nesľubuje nič dobré. Niektorí ešte vkladajú určité nádeje do vstupu do EU, no zároveň ich zneisťuje správanie sa politikov, ktorí zistia, že Ukrajina nie je krajinou duchov až tesne pred voľbami. A to isté sa týka aj napriek silným vyhláseniam a politikov celého sveta. Ak Obama či Cameron v posledných dňoch vo svojich vystúpeniach ostro obvinili Islamský štát zo straty ľudskosti, mali by sa zamyslieť, či ich správaniu sa voči Ukrajine tiež nechýba ľudskosť. A nielen im. Ako keby svet zabudol, že na Ukrajine žijú aj ľudia ...

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Exminister z nástenkového tendra kontroluje v Žiline mestský podnik

Hlavní aktéri nástenkového tendra dnes žijú bežným životom. Napriek obžalobe a hrozbe dlhoročného trestu má byť jeden z nich prvkom verejnej kontroly.

KOMENTÁRE

Pozrite, čo sa stalo na Slovensku, hromží Trump pred kamerami

Preceňovanie utečeneckej témy odpútava pozornosť od úplatkov.

KOMENTÁRE

Lepší príklad podvádzania pri tendroch by nevymyslel ani Matovič

Po rokoch idú nástenkári pred súd.


Už ste čítali?